Neden Çelik?

Çelik, Ekonomiktir. Ön üretimli, fabrikasyon tasiyici elemanlar, düsük fiyata yüksek kalite saglamakta ve insaat süresini çok kisaltmaktadir. Çelik, tasima kapasitesinin agirligina orani en yüksek olan malzemedir. Çeligin yüksek tasima kapasitesi sayesinde çelik yapi elemanlari, daha küçük kesit ve ölçülerde, daha hafif ve mükemmel kalitelerde üretilmektedir.

Çelik yapilarda tasiyici eleman boyutlari, ahsap ve betona göre çok daha küçük oldugu için, çok daha fazla kullanim alani elde edilmektedir.Bu da, yapi alaninin daha verimli kullanilmasini saglamaktadir. Fiyat dengesi ve kisa yapim süreleri, insanlarin daha erken yerlesmelerine imkan vererek daha az kira, faiz ve maliyet avantaji elde etmelerini saglamaktadir.

Çelik Depreme Karsi Dayaniklidir. Çelik, yüksek mukavemeti, esnekligi ve hafifligi sayesinde, depreme karsi en dayanikli insaat malzemesidir. Hafif olmasi, aldigi darbelere kirilmadan karsi koyabilmesini saglamaktadir. Deprem kuvvetini azaltacak tek unsur, yapinin hafifletilmesidir. Çünkü yapinin kütlesi ne kadar büyük olursa, depremin, üzerinde uygulayacagi kuvvet de o kadar büyük olacaktir. Çelik evler betonarme yapilara oranla yaklasik 5 kat daha hafiftir. Bu da binaya gelen deprem yükünün, 5 kat daha az olmasi demektir.

Çelik Çevrecidir. Çelik, dayanikli ve tekrar kullanilabilen bir malzemedir. Çelik binalarin sökülmesiyle çikan malzeme, geri kazanilmaktadir. Hafif çelik malzemeden yapilan bir binanin iskeleti 7-8 hurda otomobilden elde edilebilmektedir. Buna karsilik, benzer bir yapiyi ahsaptan yapmak için yaklasik 50 agacin kesilmesi gerekmektedir.

--------------

Çelik Hizlidir: Temel ve subasman haricinde, betona ihtiyaç olmadigi için çelik konstrüksiyonun montaji, hava sartlarina bagli kalmaksizin çok hizli yapilabilmektedir. Bu da sermaye ihtiyacinin azalmasina ve insaat maliyetlerinin düsmesine imkan saglamaktadir. 200 m2 bir evin montaji 7 gün gibi kisa bir sürede tamamlanabilmektedir.

Çelik Kalitelidir: Tüm dünyada uluslararasi standartlarla belirlenmis özelliklerde üretilen ve tamamen endüstriyel bir ürün olan çeligin kalitesi, üretiminin her asamasinda kontrol edilerek belgelenmektedir. Yapimci ya da kullanici, malzemenin fiziksel özelliklerine müdahale edememektedir. Teorik hesap degerleri de uygulamada da aynen geçerli olmaktadir. Betonun içine gizlenmediginden, projeye ve standartlara uygunlugu her zaman denetlenebilme imkani saglamaktadir.

Galvanizli Çelik: Paslanmaz Hafif çelik tasiyici üretiminde, galvaniz kapli çelik kullanildigindan korozyon direnci yüksektir, paslanma olmamakta; ahsaptaki gibi çatlama, zamanla sehim verme ve böceklenme yasanmamaktadir. Çelik evlerde kullanilan çelik, Erdemir Demir Çelik Fabrikalari’nin uluslararasi standartlarda ve kalitede ürettigi galvanizli çelikten olusmaktadir.

Çelik Esnektir: Hizla degisen yasam tarzimizin mekanlarimiza uyumu, çelik yapilarda daha kolay ve ekonomik olarak saglanabilmektedir. Yillar sonra olusabilecek kosullara göre tasiyici olmayan bölme duvarlar kaldirilarak veya yerleri degistirilerek, ihtiyaçlariniz karsilanabilmektedir

Çelik Yildirima Karsi Tehlike Olusturmaz: Çelik konstrüksiyon diger tasiyici sistemlerden farkli olarak, yildirima karsi tehlike olusturmaz. Çünkü koruma tesisati, topraga giden bir yol olusturarak patlama, ufak çapli yangin ve yaralanma risklerini azaltmaktadir.

Bizimle Hemen İletişime Geçin