KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ALTERNATİF

ÇELİK YAPILAR son yıllarda kentsel dönüşüm çerçevesinde çıkarılan kanunlar ile mevcut fiziksel durumun ve çevre görüntüsünün geliştirilmesi ile güzelleştirilmesi daha sağlikli bir yerleşim düzeni sağlamakta çok büyük bir alternatiftir. Kentsel dönüşüm sürecinde belirtilen amaçlara uygun yapı sistemi kullanılması zorunluluk oldugu açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin çoğunda kullanılan ÇELİK YAPI sistemi, neredeyse tamamı deprem kuşağında olan TÜRKİYE için vazgeçilmez bir yapı sistemidir. Çünkü çelik yapı sistemi üretiminde kullanılan son teknoloji sistemleri ve çelik konstrüksiyonu sayesinde güvenliğin öne çıktıgı bır yapı sistemi olarak diğer yapılardan çok farklıdır.


AZ KATLI, ESTETİK, KONFORLU VE ÇEVREYE DUYARLI YAŞAM ALANLARI

Hafif yapı sistemleri depreme dayanıklılığının yanı sıra kentsel dönüşüm ile hedeflenen estetik ve çevreye duyarlılık konusunda farkını ortaya koyuyor. Az katlı yapılarıyla gökyüzünü rahatlıkla görebileceğiniz, insan için daha fazla yaşam alanı sunan, yeşilin öne çıktığı konforlu bir yaşam alanı olusturabileceğiniz çelik yapı sistemiyle alternatifleriyle kıyaslanamayacak kadar kısa bir sürede inşaa edilir.

ÇELİK, EKONOMİKTİR

Ön üretimli, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar, düşük fiyata yüksek kalite sağlamakta ve insaat süresini çok kısaltmaktadır. Çelik, taşıma kapasitesinin agırlığına oranı en yüksek olan malzemedir. Çeliğin yüksek taşıma kapasitesi sayesinde çelik yapı elemanları, daha küçük kesit ve ölçülerde, daha hafif ve mükemmel kalitelerde üretilmektedir. Çelik yapılarda taşıyıcı eleman boyutları ahşap ve betona göre çok daha küçük olduğu için çok daha fazla kullanım alanı elde edilmektedir. Bu da yapı alanının daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Fiyat dengesi ve kısa yapım süreleri insanların daha erken yerleşmelerine imkan vererek daha az kira, faiz ve maliyet avantajı elde etmelerine olanak vermektedir.

ÇELİK, DEPREME KARŞI DAYANIKLIDIR

Çeliğin yüksek mukavemeti, esnekliği ve hafifliği depreme dayanıklı en iyi inşaat malzemesi olmasını sağlamaktadır. Çelik, aldığı darbelere karşı koyabilen ve kırılmadan hafif deformasyonlarla gelen darbeyi engelleyen bir malzemedir. Çelik yapı hafiftir. Yapının kütlesi ne kadar büyük olursa depremde etkileneceği kuvvet de o kadar büyük olacaktır. Deprem kuvvetini azaltacak tek unsur ise yapının hafifletilmesidir. Çelik evler betonarme yapılara oranla yaklaşık 5 kat daha hafiftir. Bu da binaya gelen deprem yükünü 5 kat azaltmaktadır.

ÇELİK, ÇEVRECİDİR

Çelik, dayanikli ve tekrar kullanilabilen bir malzemedir. Çelik binalarin sökümünden çikan malzeme geri kazanilmaktadir. Hafif çelik malzemeden yapilan bir binanin iskeleti 7-8 hurda otomobilden elde edilebilmektedir. Buna karsilik benzer bir yapiyi ahsaptan yapmak için yaklasik 50 agacin kesilmesi gerekmektedir.

ÇELIK, HIZLIDIR

Temel ve su basman haricinde betona ihtiyaç olmadigi için çelik Konstrüksiyon un montaji hava sartlarina bagli kalmaksizin çok hizli yapilabilmektedir. Bu da sermaye ihtiyacinin azalmasina ve insaat maliyetlerinin düsmesini saglamaktadir. 200 m2 bir evin montaji 10 gün gibi kisa bir sürede tamamlanabilmektedir.

ÇELIK, KALITELIDIR

Tüm dünyada uluslararasi standartlarla belirlenmis özelliklerde üretilen ve tamamen endüstriyel bir ürün olan çeligin kalitesi üretiminin her asamasinda kontrol edilmekle birlikte belgelenmektedir. Yapimci ya da kullanici malzemenin fiziksel özelliklerine müdahale edememektedir. Teorik hesap degerleri de uygulamada da aynen geçerli olmaktadir. Betonun içine gizlenmediginden projeye ve standartlara uygunlugu her zaman denetlenebilme imkani saglamaktadir.

ÇELIK, PASLANMAZDIR

Hafif çelik tasiyici üretiminde galvaniz kapli çelik kullanildigindan korozyon direnci yüksektir, paslanma olmamaktadir. Ahsaptaki gibi çatlama, zamanla böceklenme yasanmamaktadir.

ÇELIK, ESNEKTIR

Modern ve gelecege yönelik binalarda, çeligin getirdigi diger bir önemli faktör, yerlesimdeki esnekliktir. Hizla degisen yasam tarzimizin mekanlarimiza uyumu, çelik yapilarda daha kolay ve ekonomik olarak saglanabilmektedir. Yillar sonra olusabilecek kosullara göre tasiyici olmayan bölme duvarlar kaldirilarak veya yerleri degistirilerek ihtiyaçlariniz karsilanabilmektedir.

ÇELIK, YILDIRIMA KARSI KORUR

Çelik Konstrüksiyon diger tasiyici sistemlerden farkli olarak yildirima karsi da koruma saglamaktadir. Çünkü çelik iskelet topraga giden bir yol olusturarak patlama, ufak çapli yangin ve kisisel yaralanma risklerini azaltmaktadir.

Bizimle Hemen İletişime Geçin