Çelik Konstrüksiyon Nedir?

19 cu ve 20 ci yüzyildaki endüstriyel gelismenin en önemli malzemesi çeliktir. Çelik, büyük yapilardaki mimari tasarim için önem kazanmistir.
Hafif Çelik, genis kullanim alani, sekillendirme imkani (boru, profil, yuvarlak demir, yassi çelik gibi) ve teknik özellikleri sayesinde, 21. yüzyilin degerli insaat malzemesi olmustur. Bunlarla birlfikte hafif çelik, dünya üzerinde %100 doga ile uyumlu olan  en yaygin  malzemedir. Bu, kaynak ve enerji tasarrufu saglamaktadir.

Insaat sektöründe çelik, genellikle büyük binalarin (köprü, ofis binalari, alisveris merkezleri, fuar binalari, stadyum gibi), insaatinda kullanilmaktadir. Amerika, Kanada, Avustralya, Almanya, Finlandiya, Japonya gibi ülkelerde çelik kullanim yogunlugu, ülkemizle kiyaslanamayacak kadar yüksektir.

Özellikle son on yillik dönemde, ana yapi malzemesi olarak çelik kullanilmasi, gittikçe yayginlasmistir. Almanya'da çok sayida küçük ve orta boy sirket, çelik tasiyicili evleri gelistirmek için çalismaktadir.

Alman Çelik Enformasyon Merkezi, çeligin konut yapiminda kullaniminin arttirilmasi için, çelik konut sistemi ve çelik üreticisi 12 imalatçiyi bir araya getirip, 1999 Kasim ayinda Çelik Konut Ortakligi'ni kurmustur.

Amerika'da da özellikle 1993'den bu yana, konut endüstrisinde çelik kullanimi revaçtadir. Çelik tasiyici sistem üreticileri, tedarikçiler ve müteahhitler, bu yeni materyalle ilgili bireysel çabalarini, toplu hareketlere dönüstürerek, standartlarin belirlenmesinde isbirligi yapmislardir.

Özellikle Japonya gibi deprem bölgelerinde, insanlar kendilerini güvende hissetmek için çelik tasiyicili evleri tercih etmektedir.

Bizimle Hemen İletişime Geçin